Hållning är Livet
☀️ Kraft ❤️ Kärlek 🌿 Glädje 🌟 Möjlighet
Om Annika
☀️Annika Ljungberg
❤️ Ägare / Diplomerad massageterapeut / Reflexolog / Spa-terapeut
🌿 Jag uppskattar engagemang, driv, passion och nyfikenhet, både i det lilla och i det stora perspektivet.
🌟 Nörda ner mig i detaljer och ordval älskar jag. För mig kan ett ord göra stor skillnad för hur något uppfattas och känns.
☀️ Att ta aktiva val, tänka själv och lyssna till mitt hjärtas röst är viktigt för mig. Jag blir ofta berörd, så jag har lika lätt för att gråta som för att skratta. För mig är det olika uttryck för kärlek och att vara närvarande.
❤️ Uthållighet och målmedvetenhet är några av mina egenskaper. När jag tror på något vill jag gärna utforska det på djupet och se vilka möjligheter som finns.
🌿 Jag arbetar som massageterapeut, författare, föreläsare samt utbildare och har arbetat med kroppsbehandlingar i över 30 år. Det jag har pratat om och lärt ut i alla dessa år har jag sammanfattat i Hållningskonceptet.
Hållningskonceptet
☀️ Jag brinner för Hållningskonceptet, som för mig handlar om att se hela dig som en enhet, där din livssyn och ditt levnadssätt påverkar hur du mår både i din kropp och i ditt sinne.
❤️ En del är Hållningstekniken och Nystarten, som ger dig verktygen att använda din kropp med minsta möjliga ansträngning och energiförbrukning.
🌿 En annan del handlar om Mental Förhållning, om vilka tankar du har, vilken intention du har och vilket samtal du för med dig själv. Det handlar också om att lyssna på ditt hjärtas röst. Även dina ordval och dina aktiva val inkluderas i din Mentala Förhållning.
🌟 En tredje del är de Yttre Faktorerna såsom sömn, stress och kost, som också påverkar din kropp och ditt välmående.
☀️ Just därför har jag skrivit boken Hållning är Livet.
Min vision
☀️ Precis som tandborstningen har blivit en självklar del av dina vardagliga rutiner. Så är min vision att Hållningskonceptets kunskaper också ska vara en naturlig del av ditt sätt att leva.
❤️ Du använder redan din kropp varje dag. Du går, står, sitter, ligger, arbetar, tränar och rör dig med hundratals små och stora rörelser.
🌿 Hållningstekniken fungerar så att när du gör en stor eller liten rörelsejustering, förändrar du hur hela kroppen fortsätter att röra på sig. Det gäller åt båda hållen, både i positiv och negativ riktning för din kropp.
🌟 Finliret börjar precis där du är.
☀️ Genom onlineutbildningar, böcker och föreläsningar vill jag göra Hållningskonceptet tillgängligt för dig, så att kunskapen kan integreras i dig och bli den där naturliga delen av din vardag.
❤️ Hållning är Livet, för Livet och till Livet.
Min väg
☀️ Diplomerad massageterapeut från Naturmedicinska Hälsocentret i Göteborg 1995
❤️ Diplomerad spaterapeut 1997
🌿 Diplomerad reflexolog 2003
🌟 Startade Sol-Lyckans massage 2003
☀️ Anställde min första kollega 2004
❤️ Startade Sol-Lyckans massageskola 2006
🌿 Författare till boken Hållning är Livet 2025
🌟 Föreläsare inom Hållningskonceptet 2025
☀️ Onlineutbildning Hållningsteknik Del 1: Hållning är Livet januari 2027
❤️ Marknadsförings utbildning SoS med Clara Nygren 2026
🌿 Lönsam online utbildning med Jennie Jonsson 2026
🌟 Million Mastery + individuella sessioner med Jonathan Ljungqvist 2026- 2027
Hållning är Livet
☀️ Kraft ❤️ Kärlek 🌿 Glädje 🌟 Möjlighet
Hjärtligt välkommen att kontaktat mig!
/Annika
kontakta AnnikaHållning är Livet
☀️ Kraft ❤️ Kärlek 🌿 Glädje 🌟 Möjlighet
